
LIANA 0505
LED Strip — LI0505Liana. 10W. Linear light that flows.
Liana LED strip at 10W/m. Single color, CRI>90. The new KERAI strip family for pure linear lighting.
10W per meter, 120 LEDs/m with SMD 2835 chip. Cut every 50mm, IP20. 24V DC power supply. Compatible with KERAI profiles up to 5mm inner channel. Liana Collection 2026.
Technical Specifications
| Power | 10W |
|---|---|
| Compound Power | 10W |
| CRI | >90 |
| SDCM | 3 MacAdam |
| LED Type | SMD 2835 |
| LEDs/m | 120 |
| CCT | 2700K, 3000K, 4000K |
| Drivers | ON/OFF, DALI, CASAMBI, SMART LIFE, TRIAC |
| IP | IP20 |
| IP Variants | IP20, IP65 |
| Lifespan | 50000h LB80 B10 |
| Power Supply | 24V |
Dimensions
| Strip Width | 5mm |
|---|---|
| Ancho por variante IP | IP20: 5mm / IP65 P (sufijo P): 6×12mm (neón pequeño cilíndrico) / IP65 M (sufijo M): 12×20mm (neón mediano cilíndrico) / IP65 V (sufijo V): 16×16mm (neón vertical cuadrado) / IP65 H (sufijo H): 16×16mm (neón horizontal cuadrado) |
| Cut Interval | 50mm |
Luminous Performance
| CCT | Lumens | Efficacy (lm/W) |
|---|---|---|
| 2700K | 1000 lm | 100 lm/W |
| 3000K | 1050 lm | 105 lm/W |
| 4000K | 1100 lm | 110 lm/W |
Certifications
Reference Code
LI0505
Variantes
LI05055mm
LI0505P6×12mm (neón pequeño cilíndrico)
LI0505M12×20mm (neón mediano cilíndrico)
LI0505V16×16mm (neón vertical cuadrado)
LI0505H16×16mm (neón horizontal cuadrado)



























