
Brassa 60 4S
4S Bollard — DEB4-60
Brassa 4-face bollard. Light in every direction.
60mm. Omnidirectional bollard. Four faces. IP67. The total bollard.
60 millimeters diameter, 4-face bollard format, IP67 protection and four finishes. Full Tunable White. The Brassa outdoor bollard that illuminates 360° — for plaza centers, crossings and focal points.
Available Finishes

Living Copper

Sealed Copper

Fire-Forged Copper

Heritage Bronze

Stellar Alu

Stellar Copper

Matte White

Matte Black

Living Alu
Technical Specifications
| Power | 6W |
|---|---|
| CRI | >90 |
| SDCM | 3 MacAdam |
| LED | Bridgelux, COB |
| Optics | 360° (omnidireccional) |
| CCT | 2700K, 3000K, 4000K, 1001-3000K, 1800-3000K, 2700-6000K |
| Drivers | ON/OFF, TRIAC, DALI, SMART LIFE, CASAMBI |
| IP | IP67 |
| Electrical Class | Class III |
| Lifespan | 50000h LB80 B10 |
| Power Supply | AC 220-240V (Externo / External) |
Dimensions
| Diameter | 60 mm |
|---|---|
| Height | 63 mm |
| Depth | 63 mm |
| Cutout | 59 |
| Weight | — |
Luminous Performance
| CCT | Lumens | Efficacy (lm/W) |
|---|---|---|
| 2700K | 228 lm | 38 lm/W |
| 3000K | 240 lm | 40 lm/W |
| 4000K | 252 lm | 42 lm/W |
| 1001-3000K TW | 120-210 lm | 20-35 lm/W |
| 1800-3000K TW | 165-210 lm | 28-35 lm/W |
| 2700-6000K TW | 195-240 lm | 33-40 lm/W |
Certifications
Reference Code
DEB4-60